Nacionalinė gynybos pramonės asociacija

Naujienos

Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) garsina Lietuvos vardą kosmoso ir gynybos industrijoje

2020 gruodžio 29. / Vilnius, Lietuva

Aukšto dažnio elektroniką kurianti ir mašininio mokymo, dirbtinio intelekto bei virtualios papildytos realybės taikymu užsiimanti privati mokslo įstaiga – Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) šiuo metu su partneriais dalyvauja keliuose itin reikšminguose kosmoso ir gynybos srities projektuose.
Mokslo, inovacijos ir technologijų agentūros (MITA) atstovai teigia, kad BPTI dėka ateities ekonomikoje Lietuva gali būti svarbus žaidėjas.
Saugumo srityje institutas bendradarbiauja su Švedija, Italija, Vokietija, Ispanija, Prancūzija, Olandija, Jungtine Karalyste, Graikija, Rumunija, Estija  Lenkija, Latvija bei kitomis ES šalimis, o aktyviai tokį partnerių tinklą BPTI kurti pradėjo prieš 3 – 4 metus. Iš saugumo į kosmoso sritį, kurioje šiuo metu taip pat vykdo tarptautinį bendradarbiavimą, institutas atėjo turėdami tikslą tapti vienu iš nedaugelio Europos spartaus ryšio sistemų tiekėjų. Tai ypač sutampa su BPTI vykdoma veikla – aukštadažne elektronika bei dirbtiniu intelektu (AI). Dar neseniai kosmoso rinkoje buvęs naujoku, 2019 m. vykusiame Europos kosmoso agentūros (EKA) Europos bendradarbiaujančios valstybės (European Cooperating State – ECS) plano (Plan of European Cooperating State – PECS) konkurse institutas sėkmingai dalyvavo jau trečią kartą.
Institutą sėkmė lydėjo ir programoje „Horizontas 2020“, kur laimėtas Europos inovacijų tarybos (EIC) projektas „HERMES“. Jo metu bus kuriama 6G komunikacijai skirta, ateities bevielio ryšio komunikacijų standartus atitinkanti aukšto efektyvumo sistema. Viena iš galimų kuriamos technologijos taikymo sričių – gynyba.
4 metus truksiantį projektą BPTI įgyvendins kartu su partneriais iš Prancūzijos – Bordo universitetu bei Atominės ir alternatyvios energijos komisijos laboratorija „CEA-LETI“, Belgijos Leveno katalikiškuoju universitetu, Austrijos Silicio laboratorija „SAL“ bei Graikijos gynybos srities kompanija „Intracom Defence“. Konsorciumo patarėjų taryboje dalyvauja ir viena pažangiausių Europos puslaidininkių gamintojų Vokietijos IHP SOLUTIONS GmbH, potenciali mūsų sukurtų mikroschemų gamintoja bei robotikos įmonė iš Lietuvos UAB „Factobotics“.
MITA atstovų teigimu, Baltijos pažangių technologijų institutas yra svarbi Lietuvos kosmoso ir gynybos bendruomenės dalis, o nacionaliniu ir tarptautiniu mastu vykdoma veikla, užmegztos partnerystės puikiai parodo, kad Lietuvos verslas ir mokslas geba atrasti savo vietą Europos ir pasaulio arenoje bei kartu su svarbiausiais pramonės žaidėjais spręsti aktualiausius iššūkius.