Nacionalinė gynybos pramonės asociacija

Naujienos

Europos kosmoso agentūros (EKA) taryba pritarė, kad Lietuvai būtų suteikiamas asocijuotos narystės statusas

2021 kovo 18. / Vilnius, Lietuva

Š. m. kovo 18 d. Europos kosmoso agentūros (EKA) taryba galutinai pritarė, kad Lietuvai būtų suteikiamas asocijuotos narystės statusas. Lietuvos ir EKA asocijuotos narystės susitarimas dar turės būti ratifikuotas LR Seime. Iki tol Lietuva išlaikys bendradarbiaujančios su EKA valstybės statusą.
Tikimasi, kad asocijuota narystė EKA taps postūmiu mūsų šalies ateities verslams ir duos tiesioginės naudos šalies ekonomikai – skaičiuojama, kad EKA programų dalyvių tiesiogiai investuotas 1 euras sukuria ne mažiau kaip 3,5 euro vertės.  Asocijuota Lietuvos narystė leis dalyvauti įvairiose EKA programose, kurias mūsų šalis pasirinks įvertinusi šalies kosmoso sektoriaus stiprybes ir potencialą.  Projektus pagal EKA programas vykdantis verslas kuria didelę pridėtinę vertę, o preliminarūs skaičiavimai rodo, kad Lietuvos narystė EKA Lietuvai kasmet atneš 8,4 mln. eurų grąžą. Paminėtina, kad 2020 metais pasaulio kosmoso sektoriaus vertė sudarė 317 mlrd. eurų, o kasmetinis augimas siekia 6,7 procento.
Šiandien naudojama kosminė infrastruktūra leidžia kurti naujas paslaugas, kurios savo ruožtu suteikia naujų galimybių tokiuose sektoriuose kaip energetika, telekomunikacijos, draudimas, transportas, jūrų, žemės, miškų stebėjimas, aviacija ir miestų plėtra, klimato stebėjimas ir meteorologija, gynyba ir saugumas bei žemės ūkis.