Nacionalinė gynybos pramonės asociacija

Naujienos

Lietuvos gynybos sektoriuje daugiausiai su korupcija susijusių rizikų pastebima karinių operacijų ir įsigijimų srityse

2021 lapkričio 16. / Vilnius, Lietuva

Š. m. lapkričio 16 d. „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) pranešė, kad Lietuva yra tarp geriau pasirodžiusių valstybių: du trečdaliai pasaulio valstybių kelią korupcijai gynybos sektoriuje užkerta prastai arba itin prastai. Lietuva C (vidutinės rizikos) grupėje atsidūrė kartu su Estija, Lenkija ir dar 21 šalimi, tarp kurių – Švedija, Danija, Suomija, Italija, Sakartvelas, JAV, Kanada, Izraelis, Ispanija ir Prancūzija. Latvija surinko 67 balus ir pateko į aukštesnę, B (mažos rizikos) grupę. Lietuvos gynybos sektoriuje daugiausiai su korupcija susijusių rizikų pastebima karinių operacijų (13 balų iš 100) ir įsigijimų (56 balai iš 100) srityse. Mažiausiai – finansų (83 balai iš 100), politinėje (76 balai iš 100) ir personalo (68 balai iš 100) srityse.
Geriausiai visų šalių vertinime pasirodė Naujoji Zelandija, surinkusi 85 balus iš 100, prasčiausiai – Sudanas, surinkęs penkis balus. Aukščiausiai iš NATO šalių įvertintos Jungtinė Karalystė ir Norvegija (po 76 balus). Vidutinis visų vertintų NATO šalių balas – 56 iš 100 (vidutinė rizika). Iš Europos Sąjungos šalių geriausiai įvertintos Belgija ir Nyderlandai (po 73 balus). Vidutinis visų vertintų ES šalių balas – 59 iš 100 (vidutinė rizika). Didžioji dauguma tyrime vertintų šalių blogiausiai su korupcija susijusias rizikas suvaldo karinių operacijų srityje. Vidutinis vertinimas šioje srityje yra 16 balų iš 100 galimų.
Gynybos sektoriaus skaidrumo indeksas vertina, kaip 86 šalys siekia išvengti korupcijos politiniame, finansų, personalo, karinių operacijų ir įsigijimų lygmenyse. Mažiausiai korupcijos rizikų turinčios šalys priskirtos grupei A, daugiausiai – grupei F. Gynybos sektoriaus skaidrumo vertinimą atliko „Transparency International“ tyrėjai Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje, rezultatai buvo siunčiami ir Lietuvos krašto apsaugos ministerijai. Ministerijos atstovai turėjo galimybę peržiūrėti ir tikslinti Lietuvos įvertinimus. Lietuvos vertinimas atliktas 2018 m. balandžio – 2019 m. birželio mėnesiais.